Home Wyprawy/Expeditions AUTO-TURYSTYKA NA WĘGRZECH I
AUTO-TURYSTYKA NA WĘGRZECH I Email
Wpisany przez Mirosław Wdzięczkowski   
wtorek, 17 lutego 2015 23:30

 

U BRATANKÓW MADZIARÓW

 

Tam gdzie ciepło i jedzenie wyborne ciągnęło nas zawsze. Zapach papryki i pomidorów, dobry gulasz, to Auto-turystyka lubi bardzo. Dzięki Stowarzyszeniu Dziennikarzy Podróżników GLOBTROTER i za jego sprawą tym razem pojechaliśmy do Budapesztu autokarem. Tak dla odmiany!

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ;    AUTO-TURYSTYKA NA MORAWACH


Pogoda na wyjazd dopisywała, na drodze śniegu i lodu nie było, aczkolwiek poza drogą biało. Dwujezdniowa trasa katowicka to nuda i monotonia jazdy, rozweselana przez „autobusowe polaków rozmowy”. Dopiero obiad w słynnej starej i z wielkimi tradycjami Karczmie w Jeleśni był klimatyczny i smaczny, a przy tym nie drogi.


ZOBACZ TEŻ;   AUTO-TURYSTYKA W PRADZE

 

 

Wnętrze Starej Karczmy w Jeleśni.

 

Nocleg w miejscowości Rużomberok nieopodal Żiliny w Hotelu Kultura – nazwa jakby z byłej epoki, hotel aczkolwiek elegancki i w dobrym standardzie – także. Stąd już tylko mały skok dobrymi drogami do stolicy Węgier. Drogami dobrymi i malowniczymi, dość krętymi wśród wzgórz. Im bardziej na południe, tym mniej śniegu i więcej słońca.

 

 

 

Na granicy Słowacji i Węgier jest Most Przyjaźni między miejscowościami Sturovo i Estergom. Z niego rozciąga się wspaniały widok na Katedrę w Estergom, posadowioną na potężnym wzgórzu nad miastem. Sama katedra ma ponad 100m wysokości. Estergom – obecnie miasto 30-tys mieszkańców to kolebka Węgrów – taka ich Częstochowa. Miejsce kultu i pielgrzymek, modlił się tu w podziemiach katedry Papież Jan Paweł II. W tej katedrze jest potężny obraz Tycjana o wymiarach 13,5 x 6 metrów.


 

Widok spod Bazyliki w Estergom na Dunaj i Słowację.


 

 

 

Były też takie zabytkowe ciekawostki - Łada z byłej epoki.

 

Węgrzy mają język z grupy ugrofińskich, jak Estończycy i Finowie. Są wyspą nie słowiańską pośród Słowian i chyba chwalą sobie to sąsiedztwo. Ich niegdysiejszy władca Arpad zbadał skąd pochodzą – z dolnego biegu rzeki Ob na Syberii i jeszcze dalej z okolic Tybetu. W tybetańskich klasztorach są zapiski świadczące o ich pochodzeniu.

 

 

Zamek w Wyszehradzie.

 

 

Do Wyszehradu wzdłuż szerokiego Dunaju jedziemy przez jego zakole. Piękne wzgórza są po obu stronach rzeki, a widoki z nich przednie. Obecnie miasto Wyszehrad czyli w tłumaczeniu „zamek na wysokim brzegu” liczy 3 tys. mieszkańców. Znany jest z malowniczego zamku w którym odbyły się dwa zjazdy w Wyszehradzie w 1335 i w 1991 roku po czym powstał polityczny organizm zwany Trójkątem Wyszehradzkim.

 

 

 

 

 

 

Stąd już krok dalej zakolem Dunaju do Szetendre – miasta serbskiego z małymi domkami nad brzegiem rzeki i muzeum marcepanu! W jednej restauracji dają bardzo dobrą ostrą zupę gulaszową. Po mniej niż trzydziestu kilometrach wjeżdżamy do Budapesztu o zmroku.Tekst, zdjęcia i film; Mirosław Wdzięczkowski

 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ;

 

AUTO-TURYSTYKA NA NORDKAPP

 

AUTO-TURYSTYKA NA TROPHEE ANDROSS

 

AUTO-TURYSTYKA NA 24h NURBURGRING

 

 
Designed by vonfio.de