Home Wyprawy/Expeditions DOOKOŁA WARMII WYPRAWA AUTO-TURYSTYKI
DOOKOŁA WARMII WYPRAWA AUTO-TURYSTYKI PDF Drukuj Email
Wpisany przez Małgorzata Frank   
sobota, 23 lipca 2011 11:31

 

 

Rodzinnie na Warmii - Wyprawa samochodowa

 

Znana z wielu zabytków średniowiecza i tego, iż od 601 lat zawsze wygrywamy tę samą bitwę z krzyżakami. Piękne Wzgórza Dylewskie i liczne czyste jeziora, oraz bogate w faunę i florę lasy. Taka jest Warmia, nie mylić z Mazurami, bo to kraina równie piękna, lecz leżąca obok. A drogi tam piękne i malownicze, często o coraz lepszym stanie nawierzchni.

 

 

 

Ze stolicy ruszamy dwoma autami. Czy da się porównać piękne sportowe Renault Laguna Coupe Monaco GP, o którym nie jeden powiedział, iż to Aston Martin, bo z tyłu można się pomylić z dużym SUV-em, pojemnym i eleganckim Mazda CX7. Aż do Mławy niespiesznie jedziemy słynną z wielu radarów i nieoznakowanych policyjnych aut krajową siódemką. Czym prędzej warto ją opuścić.

Mława jest jak się okazuje miastem coraz bardziej zadbanym i za pieniądze unijne się modernizującym się.

Pierwszy cel, to może nie doceniany i mniej znany jak inne zabytki zamek w Działdowie. Położony na wzgórzu nieopodal rynku, niedawno został wyremontowany.

Na działdowskim rynku warto poszukać umiejscowionej w jednej z kamienic budki z włoskimi lodami. Są naprawdę wyśmienite.

 

Droga 545 ku Nidzicy wije się przez atrakcyjne wzgórza i doliny wśród pól, łąk i lasów. Krzyżacki zamek w centrum miasta posadowiony jest na słusznej wielkości wzgórzu. Obecnie znany jest z muzeum i licznych imprez organizowanych w nim. W średniowieczu był jednym z najbardziej znanych zamków krzyżackich obok szczycieńskiego i malborskiego.

 

 

By ominąć krajową siódemkę z radarami warto cofnąć się kilka kilometrów drogą 545 do rozwidlenia i pojechać drogą 538 do Uzdowa, by skręcić w prawo w drogę 542 w stronę pól bitewnych Grunwaldu. Droga z Mławy do Rychnowa jest kręta, lecz o niedużym natężeniu ruchu, bez radarów i krótsza niż siódemka. Zawsze przyjemnie nią jechać omijając roboty drogowe na głównej drodze. Po tej drodze można doskonale sprawdzić możliwości obu aut. Mazda z silnikiem turbodiesel 2,2 173 KM i 400 Nm ma zawieszenie dość twarde, lecz nie sztywne. Dobrze prowadzi się na zakrętach, a 19 calowe! koła z oponami o nieprzesadnie niskim profilu 235/55/19 dobrze wybierają nierówności. Turystyka, do tego te auta są stworzone.

Laguna, to majstersztyk zawieszenia, ze względu na tylną skrętną oś jej prowadzenie jest bez przesady niedoścignione dla wielu aut sportowych. Silnik 2,0 turbodiesel 175 KM i 400 Nm daje doskonałe przyspieszenie, szczególnie przy wyższych prędkościach. Jej doskonałe osiągi bezpośrednio wynikają z tego, iż jest o niemal 400 kg lżejsza niż Mazda i ma mniejszy opór powietrza niż skądinąd zgrabny, lecz wielki SUV.

 

Grunwald, pod pomnikiem zwycięstwa.

 

Na polach Grunwaldu na kilka dni przed rekonstrukcją bitwy trwają przygotowania. Piękna pogoda i wspaniały widok ze wzgórza na otaczające pola. Dopiero za kilka dni, po inscenizacji bitwy okazało się, że nasi znów wygrali.

Warto zwiedzić muzeum bitwy i poznać jej przebieg w multimedialnym przekazie.

 

 

 

Podróż i zwiedzanie

 

Za Marwałdem, jadąc drogą 537 w stronę Lubawy są urocze Wzgórza Dylewskie.Można poczuć się jak na Kaszubach, lub w Beskidach. Zdobycie Dylewskiej Góry 312 m.n.p.m nie jest żadnym wyzwaniem. Wiedzie tam brukowana droga, a na szczycie stoi wielka antena telefonii komórkowej.

Nieopodal jest elegancki Hotel Spa Dr Irena Eris z eleganckimi basenami i dużym Spa, gdzie warto przyjechać po zdrowie i wypoczynek. Można spotkać też konie i lamy, Hotel otoczony wzgórzami i lasami jest położony niezwykle malowniczo. Przy nim nasze auta prezentują się bardzo elegancko.

 

 

Lubawa, to piękny kościół z czerwonej cegły i duże wykopaliska średniowiecznych murów na rynku. Miasteczko ma niedużą starówkę, może nie za bardzo docenianą. W każdym miejscu nasze auta budzą duże zainteresowanie, wiele osób za nimi się ogląda.


Kościół w Lubawie

 

Ostróda, kościół

 

Do Ostródy prowadzi malownicza droga krajowa nr 15 i od razu co chwila radary, oraz nieoznakowane radiowozy, klasyka! Lecz Ostróda wynagradza nam zwiedzaniem pięknego kościoła i mariny nad jeziorem. Widok na jezioro z wyciągiem dla narciarzy wodnych jest bardzo dobry.

 

 

Na przystani w Ostródzie

 

W drodze do Olsztyna warto zawitać do sanktuarium w Gietrzwałdzie. Niesamowite wrażenie robi droga krzyżowa. Jest niemal tak duża, jak ta w Kalwarii Zebrzydowskiej.

 

 

Teraz bocznymi drogami przez Tomaszkowo, koło pola golfowego do Olsztynka. Tam również w centrum miasta jest niewielki zamek. A pod nim odbywają się doroczne dni Olsztynka. Nieopodal punktem obowiązkowym jest wstąpienie do cukierni ze słynnymi na cały kraj olsztyneckimi jagodziankami. Pycha.

 

 

 

O kilkanaście kilometrów obok, w stronę Olsztyna jest Stawiguda, tam skręcamy z drogi nr 51 na Pluski. To mała wieś wśród lasów z pięknym, czystym jeziorem. Po trudach podróży i zwiedzania można odpocząć i wykąpać się w jeziorze, oraz zjeść coś w uroczym i klimatycznym lokalu o nazwie Złoty Strug.

 

Samochody spisały się wyśmienicie. Gdybyśmy planowali wyjazd całą rodziną, doskonałym wyborem jest Mazda CX7, auto znane z niezawodności i dużego wnętrza. Gdy jedziemy w dwie osoby z większą ilością bagażu w długą trasę, wtedy auto klasy GT jest dobrym wyborem. Laguna Coupe Monaco GP jest doskonałym wyborem na długie trasy. Dla obydwu turystyka samochodowa to przeznaczenie, więc podróżujmy.

 

 

Tekst i zdjęcia; Małgorzata Frank i Mirosław Wdzięczkowski

 

Przeczytaj także:

 

Test RENAULT LAGUNA MONACO GP

Test MAZDA CX7 2,2 D

MAZDA CX7 NA MAZURACH

 


 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Designed by vonfio.de