Home Karting/Kart racing START ROK CUP POLAND 2017
START ROK CUP POLAND 2017 Email
Wpisany przez Robert WDZIĘCZKOWSKI
czwartek, 27 kwietnia 2017 04:34

ROKERSI ROZPOCZĘLI SEZON

Pierwsza runda tegorocznej serii Rok Cup Poland została rozegrana na torze Awix Racing Arena w Toruniu. Mimo kapryśnej aury, zawody przebiegały bez zakłóceń, a nowy format rywalizacji okazał się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę.”

POLUB NAS NA FACEBOOK oraz  YOUTUBE

W tegorocznym sezonie zrezygnowano z podwójnych rund pucharu i wzorem europejskich oraz światowych rozgrywek, wprowadzono nowy format zawodów. Obecnie, pierwszego dnia (najczęściej w soboty) odbywają się treningi i wyścigi kwalifikacyjne, decydujące o ustawieniu na polach startowych w biegach głównych, natomiast drugiego dnia rozgrywane są wyścigi przedfinałowe i finałowe. Zwycięzcą każdej z rund, zostaje triumfator finału, ale zawodnicy otrzymują również punkty bonusowe za biegi kwalifikacyjne, które liczą się do klasyfikacji generalnej całego sezonu. Ze zmian warto jeszcze wspomnieć o obniżeniu wieku zawodników w  kategorii GP15 (od 14 lat), stąd zmiana nazwy tej klasy na GP14.

Jednak największym wydarzeniem inauguracji Rok Cup Poland, obchodzącej w tym roku jubileusz 15-lecia istnienia, było oficjalne rozpoczęcie współpracy z koncernem PKN Orlen, który został sponsorem strategicznym najstarszej i najliczniej obsadzonej serii kartingowej w naszym kraju. Umowa pomiędzy PKN Orlen, a promotorami serii kartingowych w Polsce została zawarta na rok, a w ramach programu Akademii Orlen Team zawodnicy otrzymają nie tylko cenne nagrody rzeczowe, ale także będą mogli wziąć udział w specjalistycznych szkoleniach, testach i obozach przygotowawczych, prowadzonych przez czołowych polskich trenerów i instruktorów. Właśnie podczas ceremonii otwarcia zawodów, w której uczestniczy też wiceprezydent Torunia, Zbigniew Fiderewicz,  wręczono nominacje do Akademii Orlen Team, które otrzymali najlepsi kartingowcy ubiegłego sezonu.

Na starcie pierwszej rundy Rok Cup Poland 2017 stanęło 90 zawodników, co oznacza, że razem z uczestnikami pokazów najmłodszych adeptów tego sportu, którzy nie posiadają jeszcze licencji wyścigowej, w Toruniu startowało ponad 100 kartingowców.

Najliczniejszą kategorią była już tradycyjnie klasa Mini Rok, w której rywalizowało aż 30 zawodników. W tej klasie dominowali Piotr Protasiewicz, Karol Pasiewicz i Jakub Szablewski, którzy w takiej kolejności dotarli do mety przedfinału, jak i finału. Wyścig finałowy na trzeciej pozycji ukończył Jerzy Glac, ale został ukarany przez sędziów doliczeniem 10 sekund, przez co spadł na dziewiąte miejsce.

W klasie Rok GP14 triumfował Igor Lejko przed Szymonem Urbaniakiem i Marcinem Zającem, jednak i tutaj o końcowej kolejności zadecydowała kara 10 sekund, którą otrzymał Zając. Tym sposobem na trzecim stopniu podium zameldował się Hubert Kowalczyk.
Z kolei rywalizacja w GP25 przebiegała pod dyktando Daniela Zająca, który wyprzedził Ariela Piotrowskiego i Jacka Pokojowczyka. W Junior Roku triumfował Adrian Janicki przed Adamem Szydłowskim i Mateuszem Lenartem, a kategorii najmłodszych zawodników - Baby Rok najszybszy był Jan Przyrowskiego, przed Franciszkiem Czaplą i zwycięzca przedfinału - Mikołajem Kanią.

Wreszcie w Shifter Rok, przeznaczonej dla kartów z manualną zmianą biegów, Wojciech Grzyb zrewanżował się bratu Michałowi za porażkę w przedfinale. Jako trzeci finiszował Dominik Zając, ale warto dodać, że wyścig finałowy odbywał się w bardzo trudnych warunkach, przy silnym wietrze i opadach deszczu, a na dodatek, zawodnicy wystartowali do niego na oponach typu slick.

Druga runda Rok Cup Poland 2017 odbędzie się w dniach 26-27 maja w Bydgoszczy.